Święto sportu w Gminie Jedlicze

16 Min Czytania

Wczoraj, 25 lutego w sali widowiskowej Orlen Południe odbyła się uroczysta Gala Sportu Gminnego, której motywem przewodnim był piękny jubileusz 20-lecia istnienia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jedliczu. Swoje święto mieli także nagrodzeni przez Burmistrza Gminy Jedlicze bohaterowie sportowych aren, z których jesteśmy dumni, trenerzy odkrywający i szkolący wschodzące talenty oraz działacze dbający o najdrobniejsze szczegóły.

Uroczystość oficjalnie rozpoczęła Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik, która powitała znamienitych gości m. in.: samorządowców, uznane osobowości świata sportu, dyrektorów jednostek, sołtysów, przedstawicieli klubów sportowych, organizacji i stowarzyszeń.

gala_sportu

Pierwsza część wydarzenia poświęcona była jubileuszowi GOSiR, podczas której Dyrektor Wojciech Florczak przybliżył historię ośrodka, opowiedział o strategii funkcjonowania i przytoczył statystyki wynikające z codziennej działalności jednostki:

Jesteśmy organizatorami lub współorganizatorami rocznie ok. 70 imprez i wydarzeń sportowych o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim, a także ogólnopolskim, w których bierze udział łącznie blisko 6 500 osób.

Szeroką ofertę obiektów sportowo-rekreacyjnych Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji stanowią: hala sportowa wraz z siłownią, sauną, salą fitness, salonem masażu, ścianką wspinaczkową oraz zapleczem szatniowo-sanitarnym i gastronomicznym, lodowisko, kort tenisowy, boisko do piłki plażowej, zielona sala fitness, strzelnica sportowa, skatepark, rekreacyjne place zabaw w Jedliczu i Dobieszynie.

Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, uwzględniając potrzeby lokalnej społeczności, wychodzi im naprzeciw oferując szeroką gamę atrakcyjnych zajęć skierowanych do różnych grup wiekowych. Oferta ta obejmuje: aerobik, crossfit, aktywny senior 50+, karate, taniec, lekkoatletyka, kolarstwo górskie, łucznictwo, piłka siatkowa, szachy, strzelectwo sportowe.

W ramach udostępniania bazy sportowo-rekreacyjnej, z usług ośrodka średnio rocznie korzysta: 35 000 osób. Łącznie z naszej oferty w ciągu roku korzysta ok. 42 000 osób.

W ramach upowszechniania różnych form kultury fizycznej przy ośrodku funkcjonuje 8 sekcji sportowych zrzeszających łącznie blisko 150 osób. Są to sekcje: taneczna, lekkiej atletyki, kolarska, łucznicza, piłki siatkowej dziewcząt, szachowa, karate, strzelectwa sportowego, tenisa stołowego.

Dzięki temu, że jesteśmy razem, możemy wspólnie świętować nie tylko liczby, ale przede wszystkim ludzi i historie, które sprawiły, że Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jedliczu jest miejscem wyjątkowym. To tutaj kształtują się nie tylko umiejętności sportowe, ale również charaktery, przywiązanie do wartości i wspólnoty. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy celebrować te 20 lat. Wasze zaangażowanie, poświęcenie i entuzjazm są fundamentem, na którym opiera się nasz sukces.

Wojciech Florczak złożył także podziękowania pod adresem Burmistrza Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Jedliczu Piotra Woźniaka, pracowników Urzędu Gminy Jedlicze, Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Jedliczu, klubów sportowych i stowarzyszeń działających na terenie naszej Gminy, swoich poprzedników-dyrektorów Bogusława Bargła i Andrzeja Piękosia oraz wszystkich byłych pracowników.

gala_sportu

Burmistrz Gminy Jedlicze wraz z Dyrektorem GOSiR-u złożyli także podziękowania na ręce obecnych pracowników ośrodka i partnerów, którzy wspierają jednostkę przy organizacji imprez i wydarzeń sportowych.

gala_sportu
gala_sportu

Jubileusz 20-lecia Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji zaszczycił swoją obecnością także  projektant hali Wojciech Gęsiak, mieszkający na co dzień w Radomiu, były prezydent tego miasta, wywodzący się z Jedlicza. Nie mogło się obyć bez podziękowań pod adresem obecnego Dyrektora Wojciecha Florczaka. Obu panów uhonorowała Burmistrz Jolanta Urbanik wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Piotrem Woźniakiem.

gala_sportu

W drugiej części wieczoru mieliśmy okazję oklaskiwać osoby nagrodzone przez Burmistrza Gminy Jedlicze. Najpierw gratulacje z rąk Pani Burmistrz i architekta Wojciecha Gęsiaka, odebrali działacze:
– Roman Kudroń – założyciel i prezes Łuczniczego Uczniowskiego Klubu Sportowego ŁUKS Jedlicze. Z pełnym zaangażowaniem rozwija łucznictwo, organizuje i aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do zawodów. Promuje Gminę Jedlicze na wszystkich wydarzeniach, nie tylko sportowych. Jest także sędzią, instruktorem łucznictwa i organizatorem zawodów.

– Grzegorz Raus – założyciel i prezes Akademii Piłkarskiej Beniaminek, cieszącej się ogromnym uznaniem w piłkarskim środowisku, która może poszczycić się wychowankami występującymi w Młodzieżowych Reprezentacjach Polski i grającymi na co dzień w zespołach lub akademiach klubów z Ekstraklasy. Szkółka ma swój oddział w Jedliczu, gdzie zimą w hali GOSiR, a latem na przyszkolnym Orliku trenuje blisko 80-osobowa grupa młodzieży – w zastępstwie nagrodę odebrał Andrzej Raus.

– Zenon Wiśniowski – od wielu lat czynnie bierze udział w życiu i funkcjonowaniu GOSiR. Angażuje się w organizację zawodów sportowych jako sędzia. Służy radą, doświadczeniem, poświęca swój czas, aktywnie uczestnicząc w przygotowaniach do zawodów na terenie Gminy. Jego zaangażowanie to wzór do naśladowania dla młodzieży – w zastępstwie nagrodę odebrał Krzysztof Wiśniowski.

gala_sportu

W kolejnej odsłonie prezentowali się nagrodzeni trenerzy:
– Beata Wosiewicz – była sędzia piłkarska na poziomie Ekstraligi kobiet i IV ligi mężczyzn, obecnie obserwator  żeńskich rozgrywek piłkarskich szczebla centralnego. Trenerka Karpat MOSiR Krosno, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Jedliczu oraz trener-instruktor sekcji piłki siatkowej działającej przy GOSiR Jedlicze.

– Grzegorz Cynarski – organizator Ogólnopolskiego Biegu Szlakiem Marii Konopnickiej, trener pięciu grup młodzieżowych w klubach Victoria Dobieszyn oraz Olympic 2014 Szkółka Piłkarska.

– Ireneusz Kasza – trener sekcji karate w Jedliczu od momentu jej powstania. Jego podopieczni, trenujący na obiektach GOSiR, wielokrotnie zdobywali tytuły mistrzowskie w zawodach rangi międzynarodowej, ogólnopolskiej, wojewódzkiej, nie tylko indywidualnie, ale także drużynowo.

– Jakub Krawczyk – od najmłodszych lat związany z Naftą Jedlicze jako zawodnik, a od kilku sezonów także jako szkoleniowiec grup młodzieżowych. Na półmetku bieżących rozgrywek juniorzy starsi jedlickiego klubu zajmują drugą lokatę w tabeli klasy okręgowej, mając tyle samo punktów co lider, natomiast trampkarze plasują się na czwartej pozycji.

– Józef Kudroń –  trener-łucznik, inicjator reaktywacji sekcji łuczniczej w Jedliczu po ponad dwudziestoletniej przerwie, oddany wychowawca młodzieży, pasjonat tego sportu i propagator zdrowego stylu życia.

– Marian Lorenc – opiekun i trener sekcji szachowej przy GOSiR, współorganizator zawodów szachowych, niezwykle zaangażowany w działalność sekcji.

Statuetki, listy gratulacyjne i kwiaty wręczyła Burmistrz Gminy Jedlicze wraz z byłym reprezentantem Polski w piłce nożnej Sławomirem Peszko.

gala_sportu

Następnym punktem programu było uhonorowanie sportowców i mistrzów, czego dokonali Burmistrz Jolanta Urbanik wraz z olimpijczykiem z Monachium, zasłużonym siatkarzem Janem Suchem. Nagrody w kategorii sportowiec otrzymali:

– Maja Głowacka – siatkarka Karpat Krosno, zdobywczyni m. in. trzeciego miejsca w ćwierćfinale Mistrzostw Polski (17 w Polsce), drugiego miejsca w Finale Wojewódzkim w Podkarpackiej Lidze i także drugiego miejsca w  Międzywojewódzkim Festiwalu Piłki Siatkowej.

– Nadia Głowacka – siatkarka Karpat Krosno, zdobywczyni m. in. trzeciego miejsca w ćwierćfinale Mistrzostw Polski (17 w Polsce), drugiego miejsca w Finale Wojewódzkim w Podkarpackiej Lidze, razem z drużyną zajęła pierwsze miejsce w Podkarpackiej Lidze Juniorek i Juniorek Młodszych.

– Zuzanna Karamus – siatkarka Karpat Krosno, zdobywczyni m. in. trzeciego miejsca w ćwierćfinale  Mistrzostw Polski (17 w Polsce), drugiego miejsca w Finale Wojewódzkim w Podkarpackiej Lidze, razem z drużyną zajęła pierwsze miejsce w Podkarpackiej Lidze Juniorek i Juniorek Młodszych.

– Anna Szafran – łuczniczka ŁUKS Jedlicze, Wicemistrzyni Województwa Podkarpackiego, zdobywczyni pierwszego miejsca w 2 i 3 Rundzie Pucharu Okręgu Rzeszowskiego oraz trzeciego miejsca w Memoriale Antoniego Gromskiego i Katarzyny Wiśniowskiej.

– Karol Maciejowski – reprezentant MUKS Podkarpacie Jedlicze, zawodnik kadry wojewódzkiej, Wicemistrz Polski Juniorów w Team Sprincie podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, zdobywca piątego miejsca w Mistrzostwach Polski Juniorów i w Rankingu Pucharu Polski, zdobywca pierwszego miejsca w Podkarpackiej Lidze w Biegach Narciarskich.

– Wojciech Pelczar – były wychowanek MUKS Podkarpacie Jedlicze, srebrny medalista Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych w Supraślu, zwycięzca wielu biegów na poziomie lokalnym, m. in.: Krośnieńskiego Biegu Konstytucji, Jedlickiej Siódemki, Biegu Górskiego im. Tytusa Trzecieskiego w Długiem, czy Nocnego Biegu Lotnika w Krośnie – w zastępstwie nagrodę odebrała Jolanta Pelczar.  

– Kacper Szopa – młody, obiecujący żużlowiec Cellfast Wilki Krosno a w ubiegłym sezonie także Polonii Piła, który już zdołał na swoim koncie zapisać spore sukcesy, takie jak m. in. wicemistrzostwo Ekstraligi U-24 oraz trzecie miejsce w 7 i 8 rundzie mistrzostw Włoch.

Tytułami mistrzowskimi mogą poszczycić się następujące osoby:

– Blanka Trybus – reprezentantka jedlickiej sekcji Krośnieńskiego Klubu Kyokushin Karate, uczestniczka 36 Wagowych Mistrzostw Europy Karate Kyokushin we Wrocławiu, zdobywczyni pierwszego miejsca w kumite w Mistrzostwa Makroregionu Południowego i także pierwszego miejsca w kumite na Mistrzostwach Podkarpacia, drugiego miejsca w Mistrzostwach Województwa Lubelskiego, Wicemistrzyni Europy z 2021 roku w kumite.

– Alan Bożek – reprezentant jedlickiej sekcji Krośnieńskiego Klubu Kyokushin Karate, Mistrz Europy w kumite na 36 Wagowych Mistrzostwach Europy (pierwszy Mistrz Europy w 43-letniej historii klubu), zdobywca pierwszego miejsca w kumite podczas Mistrzostw Makroregionu Południowego oraz pierwszego miejsca w kumite w Mistrzostwach Podkarpacia.

– Robert Janocha – zawodnik MUKS Podkarpacie Jedlicze, złoty (indywidualnie) i brązowy (w sztafecie) medalista Mistrzostw Europy w Nordic-Walking w Jedlińsku, zdobywca trzeciego miejsca w Marszu Nordic-Walking im. Tytusa Trzecieskiego oraz pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Biegu Ulicznym i Nordic-Walking Jedlicka Siódemka.

– Aleks Łączak – reprezentant jedlickiej sekcji Krośnieńskiego Klubu Kyokushin Karate, Mistrz Świata Juniorów z Tokio, Wicemistrz Europy z Wrocławia, Mistrz Hiszpanii, Mistrz Stanów Zjednoczonych, zdobywca drugiego miejsca w seniorskich zawodach w Bukareszcie, pierwszego miejsca w kumite i kata na Mistrzostwach Makroregionu  Południowego, pierwszego i drugiego miejsca na Mistrzostwach Podkarpacia Karate Kyuokushin Dzieci i Młodzieży.

– Jakub Półchłopek – zawodnik kadry narodowej w kolarstwie górskim, w przeszłości reprezentant Jedlicze Team, obecnie jeżdżący w barwach KS Luboń Skomielna Biała. Ma na swoim koncie wiele wysokich lokat w zawodach za granicą, m. in. na Słowacji, w Czechach, we Włoszech, a także w kraju: 5 miejsce w Mistrzostwach Polski Enduro, 4 miejsce w Pucharze Polski, 1 miejsce w Pucharze Mazowsza, 1 miejsce w Maratonie Rowerowym MTB, 1 miejsce w Mistrzostwach Podkarpacia, 1 i 4 miejsce w Pucharze Szlaku Solnego, 1 miejsce w Maratonie Rowerowym MTB, 1 miejsce w Pucharze Tarnowa.

gala_sportu

Burmistrz Gminy Jedlicze wraz ze swoim Zastępcą Rafałem Gomułką złożyła także specjalne podziękowania za wkład w rozwój sportu. Nagrody otrzymali:

– Piotr Bril – prezes Międzyszkolnego Uczniowskiego Klubu Sportowego Podkarpacie Jedlicze, nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Jedliczu, pasjonat sportu, w szczególności biegów narciarskich, organizator (wspólnie z Gminą Jedlicze) zawodów z cyklu Podkarpackiej Ligi w Biegach Narciarskich – w zastępstwie nagrodę odebrała Joanna Bril.   

– Artur Czaja – prezes ZKS Nafta-Splast Jedlicze od 2010 roku. W tym czasie poczyniono znaczne prace modernizacyjne przy klubowym obiekcie widoczne gołym okiem. Awanse do ligi podkarpackiej zaliczyły nie tylko drużyny młodzieżowe, ale także drużyna seniorów. Dobro klubu zawsze stawia na pierwszym planie – w zastępstwie nagrodę odebrał Jakub Krawczyk.  

– Wojciech Uram – założyciel i prezes Jedlickiego Stowarzyszenia Sportowo-Turystycznego Wojtek MTB, pasjonat biegania i turystyki rowerowej, wspólnie z Gminą Jedlicze, GOSiR Jedlicze oraz GOK Jedlicze organizuje Bieg z Flagą Zjedliczeni oraz Rajd Rowerowy przez Miejscowości Gminy Jedlicze.

gala_sportu

Osoby, które w sposób szczególny zasłużyły się dla jedlickiego sportu otrzymały tytuły Super Czempiona, a są to:

– Jan Such – olimpijczyk z 1972 roku z Monachium. Jako siatkarz Resovii zdobył czterokrotnie tytuł Mistrza Polski, ale także wicemistrzostwo kraju i dwukrotnie brązowy medal Mistrzostw Polski oraz Puchar Polski. Wraz z Resovią był finalistą Pucharu Europy Mistrzów Klubowych, także z Resovią zdobywca trzeciego miejsca w Pucharze Europy Zdobywców Pucharów. 102-krotny reprezentant Polski, finalista Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i uczestnik Pucharu Świata. Zasłużony trener m.in. Resovii  z którą zdobył Puchar Polski i dwukrotnie brązowy medal Mistrzostw Polski, reprezentacji Szwajcarii, francuskiego klubu ASUL Lyon Volley, Mostostalu Azoty Kędzierzyn-Koźle (tytuły Mistrza i Wicemistrza Polski) czy Jastrzębia Borynia (obecnie Jastrzębski Węgiel) z którym zdobył dwa brązowe medale Mistrzostw Polski.

– Sławomir Peszko – 44-krotny Reprezentant Polski w piłce nożnej, uczestnik Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, wychowanek Nafty Jedlicze. W trakcie swojej bogatej kariery reprezentował wiele klubów w których świętował znaczące sukcesy, a są to m. in.: Wisła Płock (Puchar Polski i Superpuchar Polski), Lech Poznań (Mistrzostwo Polski, Superpuchar Polski, Puchar Polski), niemiecki FC Koln (Mistrzostwo 2. Bundesligi), angielski Wolverhampton Wanderers, włoska Parma, Lechia Gdańsk (Superpuchar Polski), Wisła Kraków oraz Wieczysta Kraków, w której ze znakomitym skutkiem realizuje się jako trener. Jak sam przyznaje, zawsze chętnie wraca do rodzinnego Jedlicza, a Jedlicze nadal się nim chwali. 

– Jacek Stasz – tenisista stołowy, zdobywca Mistrzostwa Polski w drużynie i czwartego miejsca indywidualnie. Przez wiele lat jako zawodnik Karpat Krosno występował w Superlidze, mierząc się z czołowymi tenisistami w kraju i na świecie, takimi jak m. in.: Andrzej Grubba, Leszek Kucharski czy Lucjan Błaszczyk. Na swoim koncie ma nawet zwycięstwo z ostatnim z wymienionych! Jeden z założycieli klubu GLKS Hipol Jedlicze, z którym jako grający trener wywalczył awans z V do I ligi, gdzie już w pierwszym historycznym sezonie drużyna zajęła wysokie piąte miejsce, a młodzież była najlepsza w województwie. Nauczyciel i oddany wychowawca wielu sportowych talentów, trener dzieci i młodzieży, ikona tenisa stołowego, z której mieszkańcy Gminy Jedlicze są dumni.

Nagrody w tej kategorii wręczyła Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury im. Bronisławy Betlej w Jedliczu Zygmuntem Jerzykiem.

gala_sportu

W trakcie uroczystości głos zabierali m. in.: projektant hali GOSiR Wojciech Gęsiak, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Bronisław Baran, laureaci tytułu Super Czempiona: Jan Such, Sławomir Peszko, Jacek Stasz, Radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril, Radny Powiatu Krośnieńskiego Marcin Józefowicz oraz w imieniu nagrodzonych zawodnik, trener i pasjonat łucznictwa Józef Kudroń.

Uroczystość uświetniły swoimi występami: zespoły taneczne GOSiR Iskierki i Mini Iskierki, formacja taneczna Szasse działająca przy GOK w Jedliczu, uczennica SP w Moderówce i cheerleaderka z Akademii Fragolin – Wiktoria Król, uczennice SP Dobieszyn uczęszczające do szkoły tańca Balans, duet z formacji Szasse oraz polski śpiewak operowy i musicalowy, aktor i reżyser Zbigniew Macias.

gala_sportu

Galę Sportu Gminnego poprowadził Marcin Majewski, długoletni dziennikarz i szef redakcji żużlowej Canal Plus

źródło:http://www.jedlicze.pl/aktualnosc-6741-swieto_sportu_w_gminie_jedlicze.html

Zostaw komentarz