W związku z rosnącą liczbą przypadków wilków zbliżających się do zabudowań, opracowano procedurę postępowania w takich sytuacjach. Przyczyny to dostępność pokarmu (niezabezpieczone śmietniki, kompostowniki), wędrówki za zwierzyną lub poszukiwanie partnerów.
W przypadku pojawienia się wilka lub innych dużych zwierząt chronionych na terenach zamieszkałych, które mogą stanowić zagrożenie, należy niezwłocznie zgłosić to wójtowi, burmistrzowi, prezydentowi miasta lub najbliższemu komisariatowi policji. W przypadku zagrożenia pośredniego można uzyskać zezwolenie na płoszenie lub odłów, a w sytuacji realnego zagrożenia – na odstrzał zwierzęcia.
Jeśli wilk wyrządził szkody (np. w hodowli zwierząt), należy zgłosić to do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Za straty przysługuje odszkodowanie, o ile zwierzę było pod opieką i spełnia określone warunki. W przypadku strat należy zabezpieczyć martwe zwierzę i skontaktować się z odpowiednimi służbami, nie usuwając ciała przed ich przybyciem.
W takiej sytuacji konieczne jest zabezpieczenie martwego bydła i wszelkich śladów zdarzenia oraz bezzwłoczny kontakt z właściwą miejscowo regionalną dyrekcją ochrony środowiska oraz lekarzem weterynarii, który określi prawdopodobną przyczynę, przybliżony czas zgonu i rodzaj poniesionych obrażeń.
Poszkodowany powinien złożyć wniosek o odszkodowanie wraz z kopią dokumentacji hodowlanej, oświadczenie, że zwierzę będące przedmiotem straty jest jego własnością oraz zaświadczenie o zgonie wydane przez właściwego miejscowo lekarza weterynarii. Warto podkreślić, że odszkodowanie nie przysługuje, jeżeli od zachodu do wschodu słońca zwierzę pozostawało bez bezpośredniej opieki. Odszkodowanie nie przysługuje również za zwierzęta domowe typu pies, kot, chyba że są to zwierzęta rasowe, (o odpowiednim dla rasy fenotypie).
Zgłoszenie zdarzenia z udziałem wilka – dokument do pobrania
źródło:https://www.miejscepiastowe.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=22&sub=198&dzialy=22&akcja=artykul&artykul=4964