Szanowni Państwo,
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej oraz w mediach społecznościowych informacjami dotyczącymi planowanej na terenie Gminy Miejsce Piastowe inwestycji w zakresie budowy farmy fotowoltaicznej, pragnę wyjaśnić wszelkie wątpliwości jakie pojawiły się w tej sprawie.
Na wstępie pragnę poinformować, że do Urzędu Gminy Miejsce Piastowe wpłynęło w latach 2018 – 2023 łącznie kilkanaście wniosków o wydanie decyzji środowiskowej
lub o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dot. farm fotowoltaicznych. Wnioski obejmowały powstanie farm fotowoltaicznych na terenach prywatnych o różnej powierzchni. W związku z tym toczyły się dyskusje i rozmowy (m.in. z mieszkańcami, na sesji i komisjach stałych Rady Gminy Miejsce Piastowe, odbyła się także rozprawa administracyjna z udziałem społeczeństwa). Na komisje stałe Rady Gminy Miejsce Piastowe został zaproszony właściciel największej nieruchomości, na której planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej,
oraz urbanista przygotowujący projekty decyzji, celem przeprowadzenia konsultacji. Tym samym nie można mówić, że brak było informacji o wpływających wnioskach dotyczących budowy farm fotowoltaicznych.
W dniu 6 lutego 2024 r. została wydana decyzja Wójta Gminy Miejsce Piastowe o warunkach zabudowy dla inwestycji pn. „Budowa elektrowni fotowoltaicznej „Miejsce Piastowe” o mocy do 100 MW, linii SN wraz z kablami sterowania
i telekomunikacyjnymi, dróg wewnętrznych oraz niezbędnych urządzeń elektroenergetycznych” na działkach nr 228, 532, 551, 584/10, 586 w obrębie Wrocanka, nr 2570 w obrębie Głowienka, nr 41/20, 38/1 w obrębie Miejsce Piastowe, Gmina Miejsce Piastowe stanowiących całość użytkową. Tereny objęte planowaną inwestycją nie stanowią własności Gminy Miejsce Piastowe, są to tereny prywatne.
Poniżej link zawierający odesłanie do BIP, w którym umieszczona jest cała treść decyzji wraz z załącznikiem graficznym (mapą) określającym zakres planowanego przedsięwzięcia:
W pierwszej kolejności zaznaczam, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla w/w planowanej inwestycji poprzedziło postępowanie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. W sprawie wydania decyzji środowiskowej zostało w dniu 27 maja 2021 r. wszczęte postępowanie administracyjne, które zakończone zostało wydaniem decyzji w dniu 29 lipca 2022 r. Od w/w decyzji żadna ze stron nie złożyła odwołania do organu wyższego stopnia tj. Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie. Tym samym decyzja ta stała się ostateczna w dniu 27 sierpnia 2022 r.
Wydanie decyzji środowiskowej dało podstawę inwestorowi do wystąpienia z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Postępowanie w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy wszczęte zostało na wniosek spółki Foton Novelty Group S.A. z siedzibą
w Szczecinie, który wpłynął do Urzędu Gminy Miejsce Piastowe w dniu 30 września 2022 r.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu
i zagospodarowaniu przestrzennym, projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy sporządzany jest przez osobę, która ma odpowiednie uprawnienia w tym zakresie, tj. osobę wpisaną na listę samorządu zawodowego urbanistów albo architektów. Osoba sporządzająca projekt decyzji z dnia 6 lutego 2024 r. spełniła wymagania wynikające z przepisów
i sporządziła projekt w/w decyzji zgodnie ze swoją wiedzą, kompetencjami i doświadczeniem zawodowym.
W dalszej kolejności projekt decyzji o warunkach zabudowy został przesłany celem uzgodnień do Starosty Krośnieńskiego, który nie zajął stanowiska w ustawowym terminie 2 tygodni od dnia doręczenia i tym samym zgodnie z przepisami wyraził zgodę w formie „milczącej”, oraz do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Zarząd Zlewni w Jaśle, które pozytywnie zaopiniowało w/w projekt decyzji.
W związku z powyższym, wobec spełnienia wszystkich warunków do wydania decyzji o warunkach zabudowy, jako wójt gminy zobligowana byłam i nie mogłam postąpić inaczej niż wydać przedmiotową decyzję w tej sprawie, o treści określonej w jej projekcie.
Organy administracji publicznej, w tym wójt, zgodnie z art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, działają na podstawie i w granicach prawa. Obowiązek działania organów administracji publicznej na podstawie przepisów prawa wyznacza również art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego, na podstawie, którego prowadzone było przecież postępowanie w niniejszej sprawie. Oznacza to, iż organy władzy publicznej nie mogą podejmować innej decyzji niż tej jaka wynika z przepisów. Powyższe zobowiązanie wskazane zostało również w uzasadnieniu decyzji: „Decyzja ustalająca warunki zabudowy ma charakter związany. Oznacza to, że przed jej wydaniem organ administracji zobowiązany jest zbadać stan faktyczny sprawy pod kątem zgodności z przepisami prawa i jeżeli takiej niezgodności nie stwierdzi, jest zobowiązany wydać decyzję odpowiadającą żądaniu wnioskodawcy. ”.
Mając na względzie powyższe wyjaśnienia oraz odnosząc się do zarzutów pojawiających się w przestrzeni publicznej, że mogłam jako wójt wydać decyzję odmowną z całą mocą podkreślam, że brak było takiej możliwości. Co więcej wydanie decyzji niezgodnej z prawem lub nie wydanie jej w ogóle powoduje powstanie po stronie gminy odpowiedzialności odszkodowawczej.
Jednocześnie wskazuję, że decyzja z dnia 6 lutego 2024 r. o warunkach zabudowy nie jest jeszcze decyzją ostateczną i przysługuje od niej odwołanie. Każda ze stron (a stron w postępowaniu jest ok. 200), która jest niezadowolona z wydanej decyzji może wnieść od niej odwołanie.
Zwracam jednak uwagę, że żadna ze stron nie otrzyma treści decyzji „do ręki” (decyzja nie zostanie doręczona w sposób tradycyjny – listem). Doręczenie tej decyzji nastąpiło poprzez dokonanie OBWIESZCZENIA na BIP, zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego. Obwieszczenie to zostało zamieszczone w dniu 6 lutego 2024 r. i skutek doręczenia stronom decyzji nastąpi w dniu 20 lutego 2024 r., zaś termin
na wniesienie odwołania dla stron rozpoczyna się w dniu 21 lutego 2024 r. a upływa w dniu 5 marca 2024 r. W tym terminie strony mogą wnieść odwołanie. Zgodnie z informacją zamieszczoną w decyzji odwołanie wnosi się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie za pośrednictwem Wójta Gminy Miejsce Piastowe. Wniesienie odwołania spowoduje, że przedmiotowa sprawa zostanie poddana weryfikacji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krośnie.