Zgrupowanie SGRW KROSNO

2 Min Czytania

W dniach 18-22 marca 2024r. odbyło się zgrupowanie szkoleniowo-kondycyjne strażaków-ratowników ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego działającej w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. Zgrupowanie miało na celu podwyższenie
i ujednolicenie umiejętności strażaków z zakresu ratownictwa wysokościowego na poziomie specjalistycznym w trudnym terenie i w różnego rodzaju obiektach przemysłowych i turystycznych.  Manewry wykonywane były z realistyczną pozoracją poszkodowanych, co umożliwiło ratownikom także przećwiczenie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy w trudnych warunkach na miejscu zdarzenia (zła pogoda, ograniczone możliwości dostępu do poszkodowanego, duża wysokość). Działania prowadzone były na takich obiektach jak Kolej Gondolowa Solina, Elektrownia Wodna Solina, Wieża Widokowa PKL na górze Jawor, Komin PEC w Ustrzykach Dolnych, wieża widokowa na górze Holica, a także w terenie skalnym na Kamieniu Leskim. Duże zróżnicowanie obiektów do ćwiczeń pozwoliło na doskonalenie wielu technik dostępu linowego i umiejętności sprawnego budowania różnego rodzaju stanowisk i układów ratowniczych. Podczas ćwiczeń strażacy musieli stawić czoła także wyzwaniom kondycyjnym np. wspinaczka skalna, wchodzenie po drabinie na wysokość kilkudziesięciu metrów, wbieganie po schodach na 10 piętro przy konieczności zabrania ze sobą całego sprzętu do udzielenia pomocy i bezpiecznej ewakuacji poszkodowanego. Nad całością prowadzonych ćwiczeń nadzór sprawował dowódca SGRW Krosno st. kpt. Mateusz Dębiec.

Podziękowania kierujemy do Władz PKL, Dyrekcji Elektrowni Wodnej w Solinie, Zarządu PEC
w Ustrzykach Dolnych, oraz do Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne za współpracę i umożliwienie wykonania manewrów na podległych obiektach turystycznych i przemysłowych.  

Zostaw komentarz